AUTORSKÝ PORTÁL
INFORMAČNÍ PROFILY - PORTÁL PRÁCE A PODNIKÁNÍ


Copyright – jak odkazovat, citovat a publikovat zde zveřejněné texty

  • copyright 300x298

 

Texty publikované na portále Retel.cz podléhají autorskému zákonu. Jejich převzetí, kopírování a další šíření bez písemného svolení autora je porušením tohoto zákona a bude potrestáno. Autorský zákon chrání název, logo a slogan portálu Retel.cz a všechny uveřejněné texty. Pokud chcete tyto texty nebo jejich části uveřejnit na svém webu, podívejte se, jak na to.

Odkaz

Chcete-li komentovat, doporučit nebo jen odkázat na něco, co jste u nás četli, stačí uvést odkaz na konkrétní článek, nejlépe jeho název a jméno autora. Hodí se také uvést datum, kdy jste text četli, protože internet a jeho obsah se stále proměňuje a není jisté, zda daný článek bude i po několika letech stále na svém místě. Žádný souhlas autora ale nepotřebujete. Váš text pak může vypadat třeba takto:

Na portále retel.cz jsem našel pár užitečných tipů o tom, jak skloubit náročné povolání a spokojený rodinný život. Článek od Lenky Táskové Jak vést firmu a mít dost času na rodinu? rozhodně doporučuji k přečtení.

Krátká citace

Pokud chcete z článku nějakou část přímo převzít do svého textu, třeba abyste ji mohli dále vysvětlit, podrobněji komentovat, nebo jen chcete své čtenáře seznámit s textem v jeho původním znění a kontextu, také není potřeba žádat autora o svolení. Jde většinou o několik řádků nebo 1 – 2 odstavce, bez ilustrací. Je vhodné citovaný text označit, třeba vytvořením samostatného odstavce, jinou velikostí fontu, uvozovkami, kurzívou aj., a určitě přidat název článku, autora také kde a kdy byl článek uveřejněn. Opět malý příklad:

Lenka Tásková ve svém článku Jak vést firmu a mít dost času na rodinu? doporučuje několik jednoduchých a praktických rad:

  1. vyhradit si čas na soustředěnou práci, kdy vás nebude nikdo rušit
  2. delegovat úkoly na druhé, nedělat vše sám
  3. pracovat tehdy, kdy jste nejvýkonnější atd.

Delší citace nebo celý text

Chcete-li ale převzít větší část textu najednou nebo rovnou celý článek včetně doprovodných obrázků, je nutné se obrátit na autora původního textu a požádat jej o svolení publikovat jeho text. Napište mu třeba email, bývá uveden pod článkem nebo jej najdete na jeho mikrostránce. Na vašem webu pak bude uveřejněn celý článek v původním znění, bez úprav či zkracování (pokud se na nich nedohodnete s jeho autorem), opět je ale potřeba uvést zdroj, tj. kdo je autorem textu a kde a kdy článek vyšel, a připsat, že text publikujete se svolením autora.