„Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi.”
INFORMAČNÍ PROFILY - PORTÁL PRÁCE A PODNIKÁNÍ


Když internet pomáhá - Psychologická pomoc online

  •  Psychologická pomoc online

Není tomu dlouho, co se fenomén zvaný internet tiše vkradl do našich životů. Ještě dnes s úsměvem na tváři vzpomínáme doby, kdy jeho rychlost připomínala šneka na procházce. Koho by tehdy napadlo, že dnes bude nedílnou součástí našeho každodenního dobrodružství. Život bez něj si už vlastně nedovedeme ani představit. Chcete jet na romantický výlet do Říma? Není problém. Internet nejen, že Vám zajistí letenky, najde ubytování, ale rovněž vám doporučí tu nejlepší restauraci v okolí a i památky si můžete prohlédnout ještě dřív, než tam budete. Líbila se Vám v obchodě halenka, ale neměli Vaši velikost? Nevadí. Na internetu v e-shopu ji určitě budou mít. Máte prázdnou ledničku a hlad jako vlk? Bez problému. Stačí si na internetu vybrat nejbližší donáškovou službu a jídlo přijde za vámi. To je jen málo z toho, co všechno nám dnešní doba a možnosti internetu nabízí.


Díky němu máme život nejen zajímavější ale i jednodušší. Ještě na škole, během svého brouzdání po internetu, jsem narazila na učitele, který nabízel lekce angličtiny přes Skype. Tehdy jsem si řekla, že je to skvělý nápad. Proč bych měla někam dojíždět a ztrácet čas, když si můžu doma zapnout počítač a vzdělávat se z pohodlí domova. Přihlásila jsem se. Po internetu jsem se naučila anglicky. Na tuto svou zkušenost jsem si vzpomněla až, když už jsem byla sama zaměstnaná v jedné manželské a rodinné poradně. Nesčetněkrát jsem se setkala s klienty, kteří buď bydleli někde na vesnici a dojezd k nám na poradnu byl pro ně až moc komplikovaný, nebo potřebovali řešit svůj problém urgentně a my měli volný termín až za tři měsíce. Tehdy se mi vybavilo staré pořekadlo, že když nemůže Mohamed k hoře, musí jít hora k Mohamedovi. V mé hlavě se zrodil nápad a já se rozhodla, že vybuduji první online psychologickou poradnu u nás. Zrodila se Mojra.cz, jediná poradna svého druhu v naší republice.


Naše poradna nabízí klientům online konzultace s psychologem přes Skype, Viber, WhatsApp či po telefonu. Dále nabízíme i možnost konzultace formou emailů. Snažila jsem se vyjít klientům vstříc a zároveň vyřešit problémy, na které psychologická pomoc v dnešní době naráží. O jaké problémy jde?

 

1.            Dlouhé objednací lhůty. Není výjimkou, že pokud se budete chtít objednat k psychologovi, počkáte si v lepším případě měsíc, v tom horším i tři měsíce. Moc dobře si uvědomuji, že řada problémů přichází náhle, řada krizových situací vyžaduje pomoc neodkladnou. Právě proto jsou pro mne prioritou co možná nejkratší objednací lhůty, třeba hned do druhého dne.


2.            Dostupnost psychologických poraden v bydlišti klienta. Ne každý klient, který psychologickou pomoc potřebuje, je obyvatelem většího města, ve kterém se psychologické poradny nacházejí. Většina z nich musí zvolit možnost dojíždění, což je nejen časově, ale i finančně náročné. Hodně Čechů žije i v zahraničí. Také oni mohou potřebovat pomoc psychologa, které se jim nedostane z jednoho prostého důvodu - jazyková bariéra. Právě proto Mojra.cz funguje online. 


3.            Fenomén dnešní uspěchané doby. Naše moderní doba nás svým způsobem tlačí do uspěchaného životního stylu. Dostáváme se do uzavřeného koloběhu (práce, škola, rodina, děti, manžel, povinnosti) a na sebe nemáme čas. Mojra.cz čas návštěvy psychologa zkrátí na polovinu. Nemusíte totiž nikam jezdit, nemusíte trávit zbytečný čas navíc v autě, či v hromadné dopravě.


4.            Okolnosti, které návštěvu u psychologa znemožňují. K takovýmto okolnostem řadíme třeba nemožnost uvolnění se z práce. Ne každý zaměstnavatel je ochoten uznat návštěvu u psychologa stejně jako návštěvu u lékaře. Mojra.cz Vám proto nabízí odpolední termíny. Snažila jsem se vyjít vstříc i maminkám na rodičovské dovolené, kterým nemá kdo pohlídat děti, či lidem, kteří prostě jen nechtějí, aby o jejich návštěvách u psychologa kdokoliv věděl. 


5.            Najít v sobě odvahu a vyhledat pomoc. Pro mnoho mých klientů je konzultace u psychologa stresující a plná obav. Proč? Protože pro mnohé z nás je těžké přiznat si, že potřebujeme pomoc. Člověk se ocitá v situaci, ve které si neví rady a stydí se za to. Tento stud mu často brání sebrat odvahu a jít s pravdou ven. Mojra.cz přijde za Vámi a pomůže Vám tento prvotní stud a strach překonat.


To je jen pár praktických výhod, které já sama v tomto online poradenství shledávám. Dále je třeba zmínit, že tato psychologická pomoc přes Skype je rovněž kvalitativně odlišná. Rozhovor se rázem přenese z prostředí neosobní kanceláře psychologa do obydlí či kanceláře samotného klienta. Toto vnímám jako největší plus online kontaktu s klientem. Nejen, že se člověk u sebe doma více uvolní a cítí se příjemněji, já mám rovněž možnost sledovat klienta v jeho přirozeném prostředí a být mu tak více nápomocná. My lidé máme obecně tendenci prezentovat se ostatním v pozitivním světle a není tomu jinak u psychologa v kanceláři.


Samozřejmě i já musím uznat, že není všechno zlato, co se třpytí. Ne všechny problémy se dají vyřešit přes Skype a ne pro všechny klienty je tato forma konzultace ta pravá. Já sama jsem si vědoma, že psychologická pomoc po internetu pomocí Skype je vhodná především k řešení náhlých krizí, krátkodobých problémů a situací v běžném životě i v manželství, které vyžaduji neodkladné řešení. Online konzultaci nabízím i klientům, které zajímá osobnostní růst a vlastní změna. Pro dlouhodobé terapie a léčbu psychických onemocnění doporučují klasickou ordinaci psychologa či psychiatra.


I když je tato forma terapie u nás něčím novým, lidé v USA jí praktikují běžně již několik let. Vyšla řada studií, které se zaměřují na úspěšnost online terapie. Dle časopisu British Journal (Machado, 2016), který se zabýval metaanalýzou 59 akademických publikací, je online terapie účinnější než pouhé čekání na termín u psychologa. Co víc, když porovnáme účinnost online terapie s účinnosti terapie tváři tvář u psychologa v ordinaci, je tato terapie srovnatelně účinná (Machado a kol., 2016, Olthuis et al, 2015). Relevantní je i fakt, že při konzultacích přes Skype dochází k redukci symptomů na srovnatelné úrovni, jak při terapii tváři v tvář (Choi et al, 2013, Crow et al., 2009).


Komu bych konzultaci u psychologa přes Skype doporučila? Především lidem, kteří potřebují pomoc teď a tady. Čekání totiž řadu problému neřeší, ale ba naopak zhoršuje. Dále lidem kteří:


1.            jsou zaneprázdnění a nemají čas někam dojíždět,


2.            ženám na rodičovské dovolené, kterým nemá kdo pohlídat děti,


3.            ženám týraným a jinak utiskovaným, které prostě jen nemají odvahu někam jít, 


4.            lidem, kteří nechtějí, aby kdokoliv věděl o jejich návštěvách u psychologa,


5.            lidem, kteří mají sociální či jiné fobie,Toto je jen hrstka klientů, pro které je naše online psychologická poradna určená. Věřím, že já a můj tým začínáme tvořit novou budoucnost v odvětví psychologické pomoci. Zamyslete se například nad tím, že ještě zhruba 10 let zpátky lidé nechtěli nakupovat po internetu, protože se báli, že budou podvedeni či okradeni a dnes si život bez toho neumí představit. Momentálně jsme na začátku, ale věřím, že i u online psychologických konzultací bude průběh podobný. Myslím, že přišel čas na to, aby internet začal pomáhat lidem a my byli u toho.


Autorka článku je psycholog portálu Mojra.cz  Mgr. Michaela Miechová
 

Literatura:


•             Choi, N.G., Marti, C.N., Bruce, M.L. & Hegel, M.T. Depression in homebound older adults: Problem-solving therapy and personal and social resourcefulness. Behaviour Therapy 44: 489–500, 2013.


•             Machado, D.B. et al. A Psychodynamic Perspective on a Systematic Review of Online Psychotherapy for Adults. British Journal of Psychotherapy 32, 1, 2016.


•             Olthuis, J.V. et al. Therapist-supported Internet cognitive behavioural therapy for anxiety disorders in adults. Cochrane Library, 2015.

 

Autor: Mojra.cz
Zařazeno v:

Další články v rubrice Psychologie

Mám všechno, po čem jsem kdy toužila. Tak proč nejsem šťastná?

Touto větou mne jednou překvapila má kamarádka Sára (30 let), když jsme si zdánlivě nevinně povídaly u odpolední kávy. Sára dále pokračovala: „Víš, už delší dobu pociťuju, že se nedokážu radovat. To, co mi kdysi přinášelo radost, mně už dnes nenadchne. Nejde jen o koníčky, už ani rodina mně nedokáže vytrhnout…
Zařazeno v:

Světová superhvězda Petr Pilát „Pilník“ na prvním ročníku večerního závodu Extrém show na Šiklově mlýně

VYSOČINA – Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem pořádá o víkendu 2. a 3. května Mistrovství České republiky v Cross Country Open. Novou závodní trať přijedou pokořit nejlepší motokrosoví jezdci. Již nyní je přihlášeno více než 170 jezdců všech věkových kategorií můžu i žen. Vrcholem sobotního dne budeprvní ročník speciálního večerního závodu…
Zařazeno v:

Máte nějaké oblíbené taktiky smlouvání během jednání?

Podle P. Kotlera existuje několik základních taktik úspěšného jednání. Poznáte se v nějakém z nich? Nebo se raději přiučíte jak na to. Velký hrnec: Na začátku vyjednávání si stanovíte vysoký požadavek a v průběhu jednání, kdy projdete fázemi různých ústupků nakonec skončíte s výnosem vyšším, než kdybyste začali na nějaké nízké reálnější hranici. Získat prestižního…
Zařazeno v:

Usměj se a získej celý svět !

Existuje jeden způsob, jak udělat dobrý dojem, jak získat práci, na kterou se hlásí mnoho dalších uchazečů. Jak zviditelnit sebe sama v kolektivu jiných lidí, nebo jen jak projasnit den dalším lidem. Usmějte se. Skutky jsou více než slova a úsměv Vám pomůže získat víc než si dovedete představit. Profesor James…
Zařazeno v:

Grafologie v personalistice

Psaní je základem gramotnosti každého jedince, je prvotním úkonem, který je třeba zvládnout už ve věku šesti let, v první třídě povinné školní docházky. Už tehdy v prvních krůčcích této dovednosti je zřejmé s kým máme tu čest. Je na první pohled jasné, zda je dítě snaživé a lpí na detailech,…
Zařazeno v:

A od zítřka už „nikdy“ nebudu ........ aneb taky si dáváte předsevzetí?

Přivítali jsme nový rok s celou parádou, někdo v rodinném kruhu, někdo s přáteli, ale vsadila bych se, že neexistuje nikdo, kdo by se alespoň malinko nezamyslel nad tím, co nás čeká, kam se asi náš život posune a co na nás osud chystá. Jsou takoví, kteří netrpělivě čtou všudypřítomné horoskopy a jsou…
Zařazeno v:

Syndrom vyhoření – aneb, když už je toho na Vás víc než dost

Syndrom vyhoření byl poprvé popsán v roce 1975 H. Freudenbergerem v článku "Staff burnout" v časopise Journal of Social Issues. Existují různé definice syndromu vyhoření, přesto jeho základní složky jsou shodné u všech těchto profesionálních vymezení. Hlavním znakem je chronický stres, zatímco klasický stres může být organismu dokonce v některých případech…
Zařazeno v:

ZVLÁDNI SVŮJ STRES !!!

Kniha o duševním zdraví Julián Melgosa O knize: Autor tuto knihu, jejíž rady jistě najdou uplatnění nejen na každém pracovišti, ale i v každé domácnosti, napsal velmi přehledným způsobem. Kniha nezatěžuje čtenáře přemírou faktů, naopak je doplněna množstvím názorných ilustrací, které pomáhají zorientovat se v problému.   V knize se nejen…
Zařazeno v:

Mars a Venuše na pracovišti

John Gray, Ph.D. O knize Před léty vzbudila rozruch kniha „Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše“, kterou Dr. Gray vysvětluje běžné konflikty mezi muži a ženami. Poukazuje na to, jaký vliv má odlišnost mezi pohlavími v navazování vztahů, rozdíly v komunikaci a citových potřebách. Toto vše doplňuje jakýmsi návodem, pro…
Zařazeno v:

PROKRASTINACE

Prokrastinace je poměrně nový termín, který pochází z latinského procrastino, neboli odložení ve prospěch zítřka. Ano dalo by se říci, že prokrastinace je jakési přikrášlené pojetí lenosti. „Jsi lenivý, ne jsem nemocný – mám prokrastinaci :o) “ Prokrastinace se projevuje ve všech aspektech lidské činnosti a u všech věkových kategorií. Musíte napsat seminárku, píšete…
Zařazeno v:

Rovnost příležitostí v praxi

Američané se rádi ohánějí americkým snem. Přelomové studie Charlese Wrighta Millse, které na příkladu Chicaga ukázaly, že důležitá místa ve firemních strukturách i státních organizacích se obsazují nikoli na základě volné soutěže uchazečů, ale špinavých známostí, k většině Američanů, zdá se, ještě nedorazily, ale na tom, že americký sen je příběh o…
Zařazeno v:

Recept na národ jazykových přeborníků

Českou společnost od nejnižších pater po nejvyšší trápí obecně nízká úroveň znalostí cizího jazyka. Nezaměstnaný dělník si nedokáže najít práci v zahraničí, resp. je odkázán na zprostředkovatelské agentury nebo alespoň jazykově zdatnějšího kamaráda. Manažer není schopen rozvíjet evropské kontakty. Známý případ Jaroslava Tvrdíka, který stál v čele ČSA a neuměl anglicky,…
Zařazeno v: