„Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi.”
INFORMAČNÍ PROFILY - PORTÁL PRÁCE A PODNIKÁNÍ


Cesta ke štěstí

Gjatso (dalajlama), Howard C. Cutler 

  • cesta ke stesti

O knize


Průvodce dobrým životem
 
Největší duchovní světový vůdce se poprvé v životě spojil s psychiatrem, aby se s ním podělil o to, jak dosáhl své úžasné vyrovnanosti a jak my všichni můžeme nalézt stejný vnitřní klid. Dalajlama nám pomocí meditací, příběhů a setkání s buddhismem a psychologií ukazuje, jak den po dni bojovat s depresí, úzkostí, hněvem, žárlivostí nebo jen obyčejnou špatnou náladou. Diskutuje o vztazích, zdraví, rodině a práci, aby doložil, jak proplout náročnými životními překážkami a podržet si zdroj svého vnitřního štěstí. Kniha je založená na dvou a půl tisíci let buddhistických meditací a patřičné dávce zdravého rozumu a překračuje hranice tradic, aby pomohla čtenářům vyrovnat se s obtížemi, které jsou společné všem lidským bytostem.
 

O autorovi

Jeho Svatost dalajlama, (nar.6. července 1935)
 
duchovní i světský vůdce tibetského národa, je podle tibetského buddhismu je „tulku“, tj. člověk po přiměřených bádáních uznaný za reinkarnaci zemřelé významné osoby nebo božstva. Což v jeho případě znamená, že je duchovně svázán s třinácti minulými dalajlamy a s patronem Tibetu bódhisattvou Avalókitéšvarou. 
 
Duchovní a světský vůdce Tibetu, Jeho Svatost čtrnáctý dalajlama Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil ve vesnici Tagccher v Amdu, v severním Tibetu v chudé rolnické rodině 6. července 1935. Když mu byly dva roky, byl rozpoznán jako reinkarnace posledního třináctého dalajlamy. Přesně bylo předpověděno místo, kde se budoucí dalajlama narodí, a jeho vyhledání a označení probíhalo tradičním způsobem. 
Dnes už možná každý zná scénu z filmu Malý Buddha italského režiséra Bertolucciho. Když měl Tändzin Gjamccho tři roky, navštívila dům jeho rodičů, chudých rolníků, žijících v osadě Tagccher v tibetské provincii Amdo, speciální delegace. Chlapec si prohlížel předměty, které přivezli mniši a vykřikoval: „To je moje! To je moje!“ Opravdu, všechny předměty, které poznal jako své, patřily jeho předchůdci, 13. dalajlamovi, který zemřel v roce 1933, dva roky před narozením chlapce. Poznání předmětů bylo Tibeťanům znamením, že chlapec je inkarnace, vtělením dalajlamy. O způsobu takovéto volby může skeptik zapochybovat. Jde však o ojedinělý případ společenské mobility, kdy se hlavou velké země mohla stát osoba z kterékoliv vrstvy! 
 
V roce 1939 chlapce přivedli do Lhasy a o rok později byl prohlášen hlavou tibetských buddhistů. V palácích Potála a Norbulingka začal obvyklým způsobem studia – logikou, historií, poezií, astrologií a později pokračoval rozsáhlým studiem tanter. 
 
Ve věku šestnácti let musel převzít plnou světskou i duchovní odpovědnost vyplývající z jeho funkce dalajlamy vlivem problémů, které vznikly v Tibetu s postupující čínskou okupací. 
 
Na pozvání Mao Ce-tunga v roce 1954 navštívil Čínu. Mezi tibetským národem a čínskou armádou však nebyla možná žádná dohoda. Sedm dní po občanském povstání proti Číňanům, 17. března 1959, dalajlama opustil Lhasu. Začala se naplňovat věštba slavného indického guru Padmasambhavy. Ten v osmém století řekl: „Až přiletí železní ptáci a přijedou koně na kolech, budou Tibeťané roztroušeni po světě jako mravenci a Buddhovo učení se dostane do nejvzdálenějších zemí.“ Takováto věštba se před 1200 lety vymykala jakékoliv lidské zkušenosti. 
 
Dalajlamovi bylo poskytnuto útočiště v Indii, kde až dodnes zůstává v malém městečku Dharamsala na severu země. Více než sto tisíc jeho krajanů bylo ochotno následovat ho do exilu, většina z nich se usadila v Indii a Nepálu. 
 
V Indii zůstává dalajlama duchovním vůdcem tibetského národa a oficiálním představitelem jeho vlády v exilu. Jeho aktivity jsou velice široké. 
 
Výuka, zasvěcení a přednášky pro četné posluchače v Bódhgaji, Dharamsale a jiných místech v Indii, ale i na celém světě, na kterých je buddhismus hlavním tématem. Velmi intenzivně studoval učení všech čtyř tradičních škol tibetského buddhismu a obdržel přitom od jejich hlavních učenců a udržovatelů linie znalosti a zasvěcení. 
 
V roce 1959 zahájil kampaň za mírové znovuzískání tibetské svobody, činnost, za kterou byl v roce 1989 vyznamenán Nobelovou cenou. Obdržel také Cenu Alberta Schweitzera a Wallenbergovu cenu udělovanou Nadací pro lidská práva amerického kongresu. Je představitelem angažovaného buddhismu. 
 
Tuto platformu lze vnímat jako výsledek dialogu buddhistické etiky se západní ideou lidských práv. Klade důraz na sociální angažovanost a princip odpovědnosti za to, co se na světě děje. Aplikuje tradiční buddhistickou etiku na problémy moderního světa. 
 
Dalajlamovo úsilí o osvobození Tibetu důsledně odmítá použití násilí. Obhajuje mírové řešení založené na toleranci a vzájemném respektu, aby ochránil historické a kulturní dědictví jeho lidu. Jeho význam pro Tibet a řešení komplikovaných problémů země je velký. V době, kdy většina národnostních problémů vrcholí násilím s oběťmi v řádu tisíců, ale i statisíců, dalajlama rozvíjí filozofii míru a obrovské úcty ke všemu žijícímu. 
 
Proč se tedy nedaří dialog s Čínou? 
 
Tento mocný obr nechce přistoupit na autonomii Tibetu (o samostatnosti ani nemluvě), „nepotřebuje“ diskutovat s Tchaj-wanem, Ujgury, Mongoly, Tibeťany. Světové společenství ho taky ke smířlivému postoji nikterak silně netlačí. Naopak – ve stylu pradávné tradice jezdí v posledních letech vládci mnoha zemí dychtivě na „čínský císařský dvůr“ vyjádřit svou (dnes hlavně ekonomickou) oddanost. 
 
Dalajlama však neztrácí na optimismu a mluví za něj činy. Jeho každodenní život ovládají jednoduchá pravidla. Vstává ještě před rozedněním, kdy panuje ticho příznivé pro meditace. Často chodí do zahrady. 
 
Sám o tom napsal: "Při pohledu na hvězdy mám zvláštní pocit, uvědomuji si svoji bezvýznamnost ve vesmíru, to, co my buddhisté nazýváme pomíjivostí.” 
 
Po ranní meditaci přichází snídaně neměnného složení: campa, pražená ječná mouka, a ovesná kaše. Poté, pokud nabitý program dovolí, zamíří k pracovnímu stolu, aby si pohrál s některými ze svých milovaných přístrojů. 
 
Zbožňuje, když může opravovat staré hodiny. Tändzin Čhögjal, dalajlamův mladší bratr, kdysi prozradil, že jedním z jeho největších objevů bylo moderní lepidlo. “Byl přímo uchvácen, když jsem mu ho dal,” uvedl bratr. “Považoval ho za zázrak.” Dalajlama byl nenapravitelným “hračičkou” už odmalička. Jako mladík ohromil starší mnichy tím, že sám uvedl do chodu automobil, dědictví po svém předchůdci 13. dalajlamovi, a poté se v něm tajně projel. 
 

Ukázka z knihy

„Soucit je tím, co činí náš život smysluplným. Je to zdroj trvalého štěstí a radosti. A je to základ dobrého srdce, srdce člověka, který jedná z touhy pomoci ostatním. Prostřednictvím laskavosti, náklonnosti, poctivosti, pravdy a spravedlnosti ke všem ostatním zajistíme si svůj vlastní prospěch. Není to záležitost pro komplikované teoretizování. Je to záležitost zdravého rozumu.“ 

Autor: Retel
Zařazeno v:

Další články v rubrice Knihy

Můj život: Muž, který zachránil značku Aston Martin

Dílo vypráví o ojedinělém životním příběhu Harryho Pollaka. Harry Pollak se narodil v roce 1923 v Čechách. Po válce vystudoval techniku, ale diplom už v roce 1948 nedostal pro své názory neslučitelné s komunismem. Harry se s překážkami, které mu život postavil do cesty vyrovnával vždy po svém. Nikdy se nevzdal a neustoupil. Proto také raději opustil zemi, ve které se narodil…
Zařazeno v:

Sháníte krásný vánoční dárek? Kupte luxusní knihu nebo knižní komplet.

Máte už nakoupené dárky a nemůžete se zbavit pocitu, že ještě něco schází? Pokud jste zapomněli na knihu, můžete navštívit náš e-shop KNIHCENTRUM.cz a udělat nákup doma, v klidua pohodlí. Jako dárek pod stromeček se výborně hodí knižní komplet. Pokud vybíráte dárek svým ratolestem, navštivte kategorii DĚTSKÉ KNIŽNÍ KOMPLETY. K luxusním dárkům…
Zařazeno v:

Modelka Lucka se v Plzni svlékla na podporu scifi knížky Vostrá krása

Slečna Lucka i fotograf Josef Juriga podpořili náš projekt Vostrá krása s radostí a zcela zdarma Moc děkujeme Lucce, Radkovi i Pepovi za to, že přispěli svým nadšením a pozitivní energií k vytvoření série fotografií, které nám pomohou propagovat knihu Vostrá krása. Kdo jsme a o co nám jde? Autor…
Zařazeno v:

Právě vychází elektronická scifi kniha Vostrá pohoda

Nakladatelství Fraus vydalo e-knihu Vostrá pohoda na stránkách FLEXIBOOKS.cz. NÁKUPEM E-KNÍŽKY VOSTRÁ POHODA PŘISPĚJETE NA CHARITATIVNÍ LITERÁRNÍ PROJEKT VOSTRÁ KRÁSA Sbírka scifi povídek Vostrá pohoda získala podporu nakladatelství Fraus a právě vychází v elektronické podobě jako e-kniha Vostrá pohoda na stránkách FLEXIBOOKS.cz. Seznam povídek: Rodina (vítězná povídka roku 2002 v soutěži…
Zařazeno v:

Představení povídky z literárního projektu Vostrá krása

V rámci autorského večera byla v pátek 24.7.2015 v KD Konstantinovy Lázně přečtena povídka Skokan z knihy Vostrá pohoda a také byla poprvé veřejnosti představena povídka z nově připravované knihy Vostrá krása. Součastí páteční akce bylo také malování karikatur spoluautorem projektu Vostrá krása malířem Petrem Šrédlem. Páteční autorské čtení bylo první…
Zařazeno v:

Jan Vavřička pracuje na nové knize Vostrá krása

Autor scifi povídek Jan Vavřička připravuje vydání knihy s názvem Vostrá krása. Žánrově půjde o scifi povídky jako v předchozí sbírce Vostrá pohoda, kterou illustroval Petr Šrédl. Vostrá krása bude obsahovat krátké scifi příběhy, ve kterých naleznete napětí, akci a také humor a překvapení. Nová knížka by měla mít větší…
Zařazeno v:

VELKÁ LETNÍ FOTOSOUTĚŽ "S knihou a knihkupectvím KNIHCENTRUM.cz"

Léto, dovolená, relax a KNIHA, to vše patří neodmyslitelně k sobě. Určitě již spřádáte pomalu plány, jak a kde letní dovolenou strávíte a zcela jistě, jako správný knihomol, si přibalíte oblíbenou nebo novou knihu, kterou si toužíte přečíst. Pokud si novou knihu pojedete zakoupit do některé z našich kamenných prodejen…
Zařazeno v:

Kde koupíte levně i knižní novinky?

Chcete si koupit knihu za výhodnou cenu? Využijte možnost, kterou vám nabízí Knižní bazar internetového knihkupectví KNIHCENTRUM.cz Při manipulaci s knihami ve skladu nebo v prodejně občas dochází k jejich poškození. Může se natrhnout nebo jinak znehodnotit obálka knihy, avšak její obsah zůstává zachován. Knihy, které jsou poškozené, nabízí KNIHCENTRUM.cz za výrazně snížené ceny. …
Zařazeno v:

KNIHCENTRUM.CZ - internetové knihkupectví

Internetové knihkupectví KNIHCENTRUM.cz nabízí více než 50.000 titulů, které jsou  skladem a většina z nich je zákazníkovi dodána do dvou pracovních dnů. Kromě tištěných knih si můžete objednat také e-knihy, knihy k poslechu či bazarové knihy (jedná se o nové knihy, u nichž došlo při manipulaci ve skladu či prodejně k…
Zařazeno v:

S Ceausescem na lovu

Vasile Crisan Poutavý příběh mladého inženýra Vasile Crisana zavádí čtenáře do Rumunských lesů, plných divoké zvěře, loveckých ambicí a riskantních životních okamžiků, které se mohly stát pouze v době „zlatých časů“ obávaného diktátora Nicolae Ceausesca. Tento napínavý autentický příběh se nesnaží zastírat, ani nijak dramatizovat skutečná fakta, naopak je naplněn někdy až…
Zařazeno v:

Umění války - SUN-C´

Taktické jednání je nevyhnutelnou záležitostí nejen válek a bojů, ale určité taktice se nevyhneme ani v jednání s lidmi v běžných aspektech života. Inspirativní síla knihy spočívá v užitečných myšlenkách jak pro manželství, partnerství a vůbec mezilidské vztahy v nichž se nechcete jen podřizovat. Mistrovy myšlenky ale osloví i manažery a lidi pro které je vedení…
Zařazeno v:

Řeč života

Francis S.Collins Dna a revoluce v personalizované medicíně Kniha světoznámého lékaře a genetika Francise Collinse naprosto nadchne a změní Váš pohled na tělo, zdraví i na budoucnost medicíny. Řeč je o revoluci v medicíně, která se přímo dotýká každého z nás. Tato revoluce je založena na informacích o stále nových genech, zapojených do životních…
Zařazeno v: